Tekirdağ’da Engelleri Ailesi İçin Aştı | Hayrabolu Sesi Tarafsız Milliyetçi Gazete

Tekirdağ’da Engelleri Ailesi İçin Aştı

Anasayfa Trakya Haberler 07 Mart 2016 38979 Okunma
Tekirdağ’da Engelleri Ailesi İçin Aştı>

Doğuştan bedensel engelli olan ve tek bacağını kullanamayan Aynur Yavaş, “Yuvayı dişi kuş yapar” düşüncesiyle hayata dört elle sarıldı. KOSGEB desteğiyle tuhafiye dükkanı açan Yavaş, yürüme engelli eşi Hasan ve 16 yıl önce geçirdiği trafik kazası nedeniyle yürümekte zorlanan oğlu Ümit (28) ile iyi bir yaşam sürmek için çaba sarf ediyor.

Yavaş,

 yaptığı açıklamada, engelli olmasına rağmen eşine, oğluna ve kendisine sahip çıkmaya çalıştığını belirtti.

Hayatın zorluklarıyla baş etmenin önemli olduğunu belirten Yavaş, “engelimi Allah’ın bana verdiği gururla taşıyorum” diyerek yaşamdan hiç ödün vermediğini, sabah bir iş kadını akşam ise ev hanımlığını sürdürdüğünü ifade etti.

Yavaş, şunları söyledi:

“İnsanın başaramayacağı hiçbir şey yoktur, yeter ki istesin. Kendime bir yol çizdim ve ‘Ben bunu yapabilirim’ diyerek yola çıktım. El makinesiyle başladığım örgü, dokuma işime 2 makine aldım. Ben burada çalışırken her şeyi unutuyorum. Sonunda da güzel şeyler çıkardığım zaman mutlu oluyorum ve hayatımı sürdürüyorum bu şekilde. Ben hayata küsmedim hiç hep barışık bir insan oldum.”

Eşi ve oğlunun da engelli olduğunu dile getiren Yavaş, evi idare edenin kendisi olduğunu belirterek, “Eve gittim biraz yorgundum işte çay servisinde baktım ki kimse yapmıyor yine benim yapmam gerekiyor. Ben bunu yapmasam eşim ve oğlum çay içemeyecek. Ben çamaşırlarını yıkamasam onlar temiz elbise giyemeyecek, yemek yapmasam aç kalacaklar. Bir evin her yeri ışık olsa bile kadın olmazsa orası karanlık olur. Aile bütünlüğü çok önemlidir ama kadın daha da önemlidir” diye konuştu.

“Ellerimle oğlum ve eşimin elini tuttum”

Engelli olan eşinin malulen emekli olmasının ardından iş hayatına atıldığını, tek maaşla sıkıntı çekmek yerine çalışmayı tercih ettiğini kaydeden Yavaş, kazandığı paralarla hem eksiklerini tamamladıklarını hem de yaşam kalitelerini yükselttiklerini söyledi.

Yavaş, KOSGEB desteğiyle kurduğu dükkan sonrası kiradan kurtulduğunu ve iş yeri sahibi olduğunu söyledi.

Evin direğinin kadınlar olduğunu vurgulayan Yavaş, kadının istediği zaman her türlü durumun üstesinden gelebileceğini ifade ederek, “Bir kadın bir şey istediği zaman her şey olur. İnanın kadın bir evin en temel direğidir. Kadın gitti mi o yuva yıkılmaya yüz tutmuş demektir. Benim kazancım bana yetiyor. Oğlumun istediklerini alabiliyorum. Cep telefonumuzu, internetimizi aldık. Yaşam kalitemiz yükselmeye başladı. Çok fazla lüks yaşayan bir aile değiliz. Eşim yanımda, oğlum da benle birlikte çalışıyor. Bir elimle oğlumun bir elimle eşimin elinden tuttum. Onların eli benle olduğu zaman ben güç alıyorum ve her türlü zorluğu aşıyorum” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db