Dünya Kadınlar Günü | Hayrabolu Sesi Tarafsız Milliyetçi Gazete

Dünya Kadınlar Günü

Anasayfa Trakya Haberler 07 Mart 2016 2618 Okunma
Dünya Kadınlar Günü>

Sağlık-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Hamza Öksüz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Öksüz mesajında, kadınlar için, Dünya Kadınlar Günü’nün, 8 Mart 1957’de New Yorkkentinde 40 bin dokuma işçisinin daha iyi koşullarda çalışmak adına başlatılan grevde çıkan yangında hayatını kaybeden 129 kadına atfen kutlanılan bir gün olduğunu hatırlattı.

Günümüzde, kadının çalışma ve toplumsal yaşamdaki yerinin ve emeğinin giderek tasfiye edildiğini aktaran Öksüz, 8 Mart’ın bu konuya biraz daha ciddiyetle ve hassasiyetle yaklaşılması gereken gün olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Dünyadaki işlerin yüzde 66’sının kadınlar tarafından yapıldığı buna karşın kadınların dünyadaki toplam gelirin ancak yüzde 10’una sahip olması gerçeği de sömürünün bir göstergesidir. Rol, kimlik, cinsiyet ayrımı yapmaksızın bilinç oluşturulması gereken gündür 8 Mart. Kadın demek tüm varlığı ile kutsal bir olgudur. Kadın demek ayağının altına Cennet atfedilen anne demektir. Hem sosyal hem toplumsal kimlikleri aynı bünyede toplayabilmek demektir. Sağlık sektöründe de yükü omuzlayan gizli kahramanlardır kadınlar.”

Türkiye’de sağlık çalışanlarının yüzde 60’dan fazlasını kadınların oluşturduğunu bildiren Öksüz, şu ifadelere yer verdi:

“Doktoruyla, ebesiyle, hemşiresiyle ve diğer tüm sağlık sektöründe çalışan personeli ile insanların en mahrem duygularına, yaşantılarına şahitlik eden, onların acılarını saran ve paylaşan, empati kurabilen, hassasiyetle yaklaşan emekçi kadınların günüdür. Nöbet usulü çalışmak herkesin yatağına giderken onların hastane koridorlarında yankılanan ayak sesleri, çocuğu hasta iken gidip de başka yüreklere merhem olması, bu özveriden başka bir şey değildir. Çalışma saatlerinin uzun olması,en kaliteli zaman dilimini evinden ailesinden uzakta geçirmesi,çalışma şartlarının istenilen konumda olmaması,tüm bunlara bağlı olarak sosyal faaliyetlerden uzak kalması,zaman zaman can güvenliğinin tehdit ediliyor olması ve şiddete uğraması, haksız tahriklere ve yine bazen mobbinge maruz kalmasının sonucunda yaşanan motivasyon düşüklüğü su götürmez bir gerçektir.”

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db